Centrul Național Media, noi licențe prin cablu, dar le păstrează pe cele prin satelit. Doar în format SD.
La o lună de la lansarea ,,dublurilor” Național TV 2 HD și Favorit TV 2 HD, societățile ABC Plus Media SRL și Clas Media SRL aparținând trustului Centrul Național Media controlat de frații Micula a solicitat Consiliului Național al Audiovizualului în ședința de ieri, 23 iunie 2026 noi licențe pentru televiziunile existente ale sale. Este vorba de posturile Național TV, Național 24 Plus și Favorit TV care au și licențe prin satelit. Un lucru similar a mai făcut și Grupul PRO în 2019 solicitând licențele prin cablu ale posturilor sale existente care aveau deja (și încă au) licențe prin satelit. În cazul Centrului Național Media, posturile solicită noi licențe fără să renunțe la cele vechi, dar în continuare vor emite doar în format SD. În cazul Național TV structura programelor licenței prin cablu va fi formată din 43,15% producții proprii și 56,85% producții ale altor producători (în special producții achiziționate), dintre care 54,02% sunt destinate operelor românești iar 78,42% sunt d...